06-03-2024 17:40

Τοπική Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ:«Κλείδωσε» την πρωτιά ο Πανελλήνιος με 3-1 κόντρα στη Γαία, στο +12 από τη δεύτερη Ένωση Βύρωνα

Με τον Πανελλήνιο να εξασφαλίζει την πρώτη θέση της Τοπικής Κατηγορίας, και τις επόμενες τέσσερις ομάδες να συνεχίζουν με νικηφόρα αποτελέσματα, ολοκληρώθηκε η 19η αγωνιστική της Τοπικής Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ.

Με το απόλυτο νικών συνέχισε ο Πανελλήνιος καθώς πέτυχε το 19/19 σε ισάριθμους αγώνες, καθώς με 3-1 έκαμψε την αντίσταση και της Γαίας Σπάτων, κάτι που ήταν αρκετό για να εξασφαλίσει και μαθηματικά την πρώτη θέση της βαθμολογίας με τρεις αγώνες να απομένουν.

Διατηρήθηκε στη δεύτερη θέση η Ένωση Βύρωνα καθώς με 0-3 πέρασε επιτυχώς από τη έδρα της ΟΠΕ Χαλκίδας. Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι για ένα σετ μόνο, για το δεύτερο, αλλά η συνολική εικόνα του αγώνα επιβεβαιώνει την ανωτερότητα της Ένωσης Βύρωνα.

Με καλή εμφάνιση και νίκη 3-0 συνέχισε ο Απόλλωνας. Η ομάδα της Ριζούπολης επικράτησε του Τυφώνα και παραμένει σε απόσταση ενός βαθμού από την Ένωση Βύρωνα και διατηρεί ζωντανές τις ελπίδες για διεκδίκηση της δεύτερης θέσεις.

Ένα βαθμό πίσω βρίσκεται το Κολλέγιο Ντερή που άφησε πίσω την ήττα της περασμένης αγωνιστικής και με 3-2 πανηγύρισε τη νίκη κόντρα στον Καρέα. Οι φιλοξενούμενες έπιασαν υψηλή απόδοση και δυσκόλεψαν το Ντερή που ωστόσο κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να κατακτήσει δύο σημαντικούς βαθμους.

Εντός πεντάδας παραμένει ο ΓΣ Γλυκών Νερών καθώς με πολύ καλή εμφάνιση πήρε τη νίκη επί του ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς" με 3-0. Οι γηπεδούχες ήταν ανώτερες και αυτό τους έδωσε σιγουριά και αυτοπεποίθηση κάτι που αποτυπώνεται και από το 25-8 του τρίτου σετ.

Παιχνίδι γεμάτο ανατροπές πραγματοποιήθηκε ανάμεσα σε ΠΑΚ Χαλανδρίου και ΑΟ Αγίου Στεφάνου. Οι δύο ομάδες πάλεψαν για πέντε σετ με τον ΠΑΚ Χαλανδρίου να χαμογελάει στο τέλος κατακτώντας τη νίκη με 3-2.